Jaką płytę wierzchnią wybrać – sklejka (laminat), czy lite drewno?
Płyta górna stanowi duszę gitary i nie ulega wątpliwości, że powinna ona być wykonana z najstaranniej wybranych rodzajów drewna. Zdecydowanie najlepsze brzmienie osiągają gitary z płytą wierzchnią z litego drewna sosnowego lub cedrowego – pierwotnie stosowano wyłącznie drewno świerkowe, ale z powodu znacznych deficytów surowca z czasem wprowadzono również drewno cedrowe. Rzadko natomiast spotyka się inne rodzaje surowca. Jeśli zależy nam na przyzwoitej gitarze, to zdecydowanie powinniśmy postawić na lity wierzch. Osoba początkująca może mieć pewne problemy z odróżnieniem takiego drewna od sklejki, ale nie jest wcale takie trudne. Sklejka gitarowa ma wyraźnie zarysowane dwa brzegi lub kilka warstw. Jeśli drewno w otworze rezonansowym jest zamalowane farbą, to również możemy przyjąć, że najprawdopodobniej producent próbuje w ten sposób ukryć użycie tańszego materiału.
Jak odróżnić lite drewno od sklejki?
Weź gitarę do światła i popatrz na brzeg płyty w otworze rezonansowym. Jeśli widzisz kilka warstw lub zamalowaną krawędź, to najprawdopodobniej masz do czynienia ze sklejką. Jeśli natomiast widzisz jeden kawałek drewna z widoczną fakturą drewna na całej szerokości, to jest to płyta lita. Jeśli nie masz pewności, to skonsultuj się z kimś bardziej doświadczonym lub napisz do mnie – chętnie pomogę.
Nie zawsze jest to decydujący parametr
W dobrych gitarach klasycznych nie spotyka się raczej laminatów. Nie możemy jednak zapominać, że równie ważną kwestią jest jakość wykonania i szczególnie przy tanich gitarach nie możemy patrzeć wyłącznie na materiał z którego wykonana jest płyta. Może się bowiem okazać, że gitara pomimo litego drewna ma niechlujne wykonanie lub wady fabryczne, które sprawiają, że spisze się gorzej, niż instrument z laminatem. Mówię tu o instrumentach z przedziału 300-600 zł.
Interesują Cię najlepsze gitary klasyczne? Zobacz mój ranking gitar klasycznych
0 komentarzy