Gitara klasyczna, a akustyczna – jakie są różnice?
Jaką gitarę wybrać – klasyczną, czy akustyczną? Jest to jedno z najczęściej spotykanych pytań wśród nauczycieli gry na gitarze, więc ja również się z nim spotykam – przynajmniej raz w tygodniu. Postanowiłem więc napisać kilka słów odnośnie tego jakie są różnice między gitarą klasyczną i akustyczną i z czym to się je.
Gitara klasyczna
Gitary klasyczne są najczęściej wybieranymi instrumentami do nauki. Mają nieco mniejszą budowę, ciepłe brzmienie i są zdecydowanie bardziej przyjazne dla osób początkujących – głównie ze względu na szerszy gryf – szczególnie ceniony przez osoby o większych dłoniach i nylonowe struny, które nie powodują bólu palców, dzięki czemu nie zniechęcają przy pierwszym kontakcie z instrumentem. Dzięki mniejszej wielkości gitara klasyczna może być też wygodniejsza dla osób o drobniejszej posturze. Przyjęło się, że jest to najlepszy instrument na początek nauki gry i jeśli ktoś nie jest ściśle nastawiony na basową lub elektryczną, to zdecydowanie polecam gitarę klasyczną na początek.
Po czym poznać gitarę klasyczną?
- nylonowe struny wiolinowe (basowe najczęściej również są z włosia nylonowego, jednak posiadają metalową owijkę)
- brak czarnej “łezki” na pudle rezonansowym – teoretycznie na tego typu gitarze nie gra się kostką, więc zabezpieczenie przed zdrapaniem lakieru nie jest w niej niezbędne.
- charakterystyczne podłużne otwory na kołki stroikowe wewnątrz główki
- struny przywiązane do mostka
Gitara akustyczna
Gitary akustyczne najłatwiej rozpoznać po tym, że wszystkie struny są wykonane z metalu. Z tego względu instrumenty tego typu znacznie różnią się konstrukcyjnie od klasycznych. Posiadają wyraźnie większe pudło rezonansowe, wyposażone w plastikową “łezkę” . Klucze do strojenia mają inny wygląd – są to najczęściej klucze typu zamkniętego – nie widać w nich mechanizmu. Pod względem brzmieniowym gitary akustyczne mają na pewno znacznie bardziej metaliczny dźwięk. Dla niektórych jest to dość istotna kwestia. Jednak niesie to za sobą większą twardość strun – dla mało wprawnych palców może to być nieco zniechęcające w początkowym okresie nauki, jednak dobra regulacja krzywizny gryfu i komplet miękkich strun sprawią, że przygodę z gitarą można zacząć od instrumentu akustycznego.
Natomiast zdecydowanie nie polecam gitar akustycznych dla dzieci, ponieważ o ile na gitarze klasycznej “lekko na wyrost” dziecko może pograć, niwelując rozmiary instrumentu wzorową pozycją, tak gitara akustyczna najprawdopodobniej będzie dla niego zbyt wielka. Niesie to za sobą następujące konsekwencje:
- Dziecko nie widzi podstrunnicy.
- Przyjmuje niewłaściwą pozycję i obciąża plecy
Zatem dobrą praktyką jest kupowanie gitar dziecięcych w odpowiednich rozmiarach, które niebawem opiszę.
Po czym poznać gitarę akustyczną?
- zdecydowanie większe pudło rezonansowe
- czarna łezka przylepiona do płyty wierzchniej – zabezpieczenie lakieru przed kostką
- struny mocowane do wewnątrz przy pomocy wciskanych kołków
- wszystkie struny metalowe
- gitary akustyczne są nieco większe od klasycznych
Można zatem powiedzieć, że gitara klasyczna dla początkującego, a akustyczna dla bardziej wyrośniętego szarpidruta. 🙂
Jeśli potrzebujesz porady przy wyborze gitary – napisz do mnie tutaj – chętnie pomogę.
0 komentarzy